Чемпіони врожайності в умовах аномальної засухи.

Ні для кого не є секретом, що однією з великих загроз для агросектору, в першу чергу для зернового господарства, є посуха.

Посуха – небезпечне природне явище, що супроводжується підвищенням температури повітря і ґрунту, сильною спекою, призводячи до зневоднення територій, пригнічення, а подекуди навіть загибелі сільгоспкультур на великих площах.

В 2015 році врожай кукурудзи по південним областям України був вкрай низьким, оскільки кукурудза засохла, качани не наповнились зерном, потрапивши під вплив серпневої посухи.

За інформацією НАСА 2015 рік визнаний найспекотнішим роком у світі за всі роки метеорологічних спостережень, а 2016 рік очікується ще посушливішим.

Отже, постає питання: чи можливо отримати високий врожай кукурудзи за таких умов не використовуючи поливних систем? Селекціонери і технологи компанії ТОВ АПК «Маїс» переконані, що це можливо, гібриди ДН ГАРАНТ, НОВИЙ, МОНІКА 350 МВ, ДН БЕРЕКА – чемпіони врожайності в екстремальних умовах. Новий

Ці гібриди за будь-яких кліматичних умов формують    прийнятні стабільні врожаї. За сприятливих умов вони здатні забезпечити урожай в 12 і більше тонн з гектара, а за екстремальних – різко не знижують його. Скільки конкретно? Це гарантованих 7-8 т/га. Останнім часом саме такі стабільні гібриди відіграють все більшу роль. Тоді як раніше всі хотіли лише рекордних.

Слід відмітити, що і Новий, і Моніка, і ДН Берека гібриди універсального використання: і на силос, і на зерно. Вони формують потужну листостеблову масу і мають достатньо кормових одиниць. Нерідко в аграріїв виникає ситуація, коли силосу заготовлено достатньо, а в полі ще стоять силосні гібриди. Якщо вони нашої селекції, то їх через певний час можна збирати на зерно з вологістю 15-17%.

Окремо хочеться зупинитись на гібриді Новий, з групи середньостиглих (ФАО 330). В цій групі безсумнівним лідером серед вітчизняних гібридів є Моніка 350 МВ (оригінатор ІСГ СЗ), до речі, національний стандарт в групі середньостиглих гібридів. І ми вирішили створити гібрид кращий за вологовіддачею. За роки випробувань вологість зерна Нового на 3-5% була нижчою від Моніки, а за урожайністю він не поступається, толерантний до загущення, холодостійкий. Також торік ми передали на випробування ще три гібриди, котрі перевищать сподівання наших партнерівце гібриди Аргентум, Твіст, Аурум.

DSC_3879

Добре зарекомендував себе і відомий високоврожайний універсальний  гібрид ДН Берека, який, незважаючи на ФАО 390, добре віддає вологу. Загалом же рекомендуємо створювати конвеєр із 3-4 гібридів різних груп стиглості, тоді і ризик зменшується, і збирання йтиме послідовно.

Названі гібриди характеризуються швидким стартовим ростом рослин, добре реагують на покращення умов розвитку – внесення мінеральних добрив. Відрізняються високою стійкістю до вилягання (9 балів), що зумовлює можливість більш пізнього збирання без значних втрат урожаю. Відзначаються високою стійкістю до ураження найбільш шкодочинними хворобами – пухирчаста, летюча сажка, фузаріозні гнилі та пошкодження кукурудзяним метеликом. ДН Берека вирізняється досить високою посухо- і жаростійкістю (9 балів). Формує високий врожай зеленої маси (60,0 т/га) з підвищеним вмістом сухої речовини та протеїну, що дозволяє отримувати високоякісний силос. Це добрі надої молока і привіси.

Із ранніх кращим є ДН Гарант(ФАО 200). Це доволі новий гібрид, в Держреєстрі з 2014 року, придатний для вирощування в усіх кліматичних зонах, лідер по урожайності у своїй групі стиглості, з хорошою вологовіддачею (15-16%). Хоча ФАО у нього і невелике, але не любить пізніх посівів, посухостійкий. До збирання часто стоїть зелений, тобто ремонтантний, а потім швидко висихає.

IMG_3388

А тепер зупинимося на фактах, а вони переконливі. В екстремальних погодних умовах сезону 2015 року господарство ПСП «Зеленівське» Бахмацького р-ну Чернігівської області отримало 106 ц/га в сухому зерні гібриду ДН Гарант. Директор господарства, Володимир Примак коментує, що такий результат завдяки співпраці з черкасцями став нормою, незважаючи на спекотні умови. Гібрид Новий в цьому ж районі в ПСП «Авангард» забезпечив 56 тонн силосної маси з гектару.

В товарних посівах нашого партнера СФГ «Нове» в Царичанському районі на Дніпропетровщині, врожайність гібриду Моніка в умовах засухи склала понад 90 ц/га на богарі і 150 ц/га на поливі. Керівник Олександр Середа ділиться своїми враженнями:

-З черкаським «Маїсом» працюємо більше 7 років. Весь час беремо насіння на площу 1000-1500 га та вирощуємо гібриди, які нічим не поступаються імпортним. Співпрацею задоволені. От, наприклад, зараз у нас посіяно 1000 га гібриду Моніка. Прекрасна кукурудза для наших умов. Хотів би відзначити й те, що насіння отримуємо відкаліброване, протруєне, високої схожості. Жодного разу не було такого, щоб «маїсівці» нас підвели.

По 85-90 ц/га отримало господарство ТОВ «Дружба» з Новомосковського району. Керівник – Анатолій Вуйчицький – заслужений працівник сільського господарства, задоволений результатом вже замовив і оплатив на наступний рік 500 п.о. гібриду Моніка.

З урожаєм цього року і господарство ТДВ «Терезине», що в Білоцерківському районі. Керівник Іван Кудлай не приховує задоволення від гібриду Новий, адже він забезпечив 110 ц/га в заліку.

Гібриди Новий і Моніка порадували врожайністю і партнерів з Полтавщини. Так в господарстві ПСП «Гарант-2005» гібрид Новий забезпечив врожайність 95 центнерів при вологості 17%, а Моніка 100 центнерів з вологістю 18%. Головний агроном Володимир Хасанов зазначає, що не помилився віддавши перевагу маїсівським гібридам і висіявши їх на площі по 1500 гектарів кожного.

DSC_1566

Для одержання максимальних врожаїв зерна кукурудзи необхідно чітко дотримуватись умов технології вирощування. Але кожен гібрид має свої особливості. Строки сівби суттєво впливають на проходження фізіологічних процесів у рослинах, від них залежить повнота, дружність, своєчасність сходів, формування оптимальної густоти стояння рослини, що в кінцевому результаті позначається на продуктивності.

Рекомендації по кожному гібриду нададуть наші спеціалісти під час професійного супроводу в кожному регіоні. Адже маємо мету поставити партнерам той гібрид, що забезпечить йому максимальний урожай.