Історія створення

У 1991 на аграрній карті Черкащини з’явилося підприємство, котре відкрило досі невідому, європейську сторінку в історії хліборобського краю. Ще існували колгоспи і радгоспи, а молода команда однодумців на чолі з випускником Уманського сільгоспінституту, вченим агрономом  Сергієм Терещуком, створили фірму «Маїс» – кардинально нове агропромислове виробництво. Саме йому, «Маїсу», довелося пройти тернистий шлях першопрохідця і стати еталоном АПК не тільки області, а всієї України.

    Це був, звичайно, ризик, адже 90-ті роки — це час, коли все старе відходило у небуття, а нове ще не народилося. Найслабкішою ланкою агропромислового комплексу України була відсутність якісного, високопродуктивного насіння сільгоспкультур. Західноєвропейські аграрні фірми давно вже користувалися новітніми високоврожайними гібридами кукурудзи, соняшнику, пшениці, сої, а наші господарства сіяли тим, чим прийдеться.

     «Маїс» поставив перед собою амбітне завдання — забезпечити сільгоспвиробників елітним насіннєвим матеріалом. З цією метою у тому ж 1992 році на теренах Черкащини з’явився перший сучасний кукурудзо-калібрувальний завод, оснащений обладнанням із США. Взявши на озброєння найпередовіший вітчизняний та зарубіжний досвід у галузі насінництва, «Маїс» крок за кроком не тільки нарощував виробництво гібридів, а й невтомно пропагував серед аграріїв найновіші досягнення науковців і селекціонерів.

    За двадцять років роботи маїсівці провели не сотні, а тисячі Днів поля, семінарів, конференцій, виїзних засідань і зустрічей, на яких переконували аграрників збільшувати посіви кукурудзи та сіяти тільки новітніми, випробуваними, високоврожайними гібридами.

     На початку дев’яностих минулого століття площа качанистої в Україні не перевищувала мільйона гектарів. Для великої аграрної держави це було вкрай мало. Без зерна кукурудзи про розвиток тваринництва та птахівництва не могла йти навіть мова. Зараз посіви «королеви полів» сягнули в країні більше чотирьох мільйонів гектарів. Ми з гордістю можемо стверджувати, що у цьому «золотому» прориві є частка праці й нашої компанії.

    Упродовж останніх п’яти років гібридами кукурудзи ТОВ АПК «Маїс» у різних областях України засівається понад 345 тисяч гектарів. Це становить близько 15 відсотків посівних площ качанистої у державі.

  Від часу створення «Маїсу» досьогодні компанія послідовно працює над реалізацією генетичного потенціалу сучасних сортів та гібридів сільгоспкультур, співпрацюючи з провідними селекційними центрами України.

    Спільно з науковцями профільних інститутів УААН Києва, Харкова, Дніпропетровська створено десятки високопродуктивних гібридів кукурудзи різних груп стиглості. Завдяки концентрації усіх ланок виробництва гібриду на одному підприємстві —  значно скорочується його шлях від лабораторії до поля.

     Саме цей вагомий чинник – відповідальність компанії не за якийсь сегмент, а за увесь довгий і складний процес виробництва гібридного насіння – став вирішальним у співпраці «Маїсу» з провідними європейськими насінницькими агроструктурами. Зокрема, на замовлення  найпотужніших зарубіжних компаній «Лімагрейн», «Монсанто» та інших «Маїс» за останні кілька років виробив понад 15 тисяч тонн елітного насіння кукурудзи, яке з успіхом реалізовано за кордоном.

     Сьогодні «Маїс» має у своєму розпорядженні не одну тисячу гектарів ріллі, на якій щороку вирощує понад 6 тисяч тонн гібридів кукурудзи. А ще — близько 2 тисяч тонн елітного насіння соняшнику, значну кількість насіння сої, гороху, ріпаку, озимої та ярої пшениці, ячменю, інших сільгоспкультур.

    Близько 7 років тому в історії «Маїсу» розпочалася нова сторінка. Крім виробництва гібридного насіння сільгоспкультур компанія зайнялася промисловим садівництвом.

   Це був обдуманий крок, адже прикро було спостерігати як наш ринок переповнюється голандськими, польськими, молдавськими фруктами. Тому й вирішили — хто, якщо не наша компанія, поверне славу легендарних помологів Симиренків та щедрих черкаських садів…

   У Чигиринському районі, на високому березі Дніпра, працівники «Маїсу» заклали 150-гектарний яблуневий сад на крапельному зрошенні. Через три роки уже мали урожай. Аби надійно зберігати соковиті, духмяні плоди — побудували сучасний холодильник на 5 тисяч тонн продукції. Нове виробництво принесло компанії додаткові прибутки, а жителям навколишніх сіл — робочі місця і стабільну зарплату.

     Окрилені успіхом у садівництві, розпочали нову програму — вирощування горіхоплідних культур. До цього компанію спонукали економічні розрахунки. Щороку для своїх потреб Україна ввозить з-за кордону понад 11 тисяч тонн горіхів. Нестачу цінної сировини відчуває й Європа — дефіцит горіхоплідних культур сягає кожного року до 100 тисяч тонн! Кілограм ядер горіха у країнах ЄС коливається від 8 до 11 євро. Отже, ця культура завжди дає високий прибуток і 150-200-відсоткову рентабельність.

    Сьогодні «Маїс» має 100-гектарну площу волоського горіха, 10 гектарів — маточно-живцевого саду з колекцією 14 сортів горіхоплідних культур. Функціонує також лабораторія зимового щеплення посадкового матеріалу з камерами зберігання. Щороку технологічний центр спроможний продукувати близько 200 тисяч щеплених сертифікованих саджанців волоського горіха.

    Як колись, на початку створення «Маїсу», спеціалісти проводили «уроки» кукурудзівництва, так зараз аргументовано пропагуємо серед керівників сільгосппідприємств, фермерів, власників присадибних ділянок вигоду від вирощування горіхів. Нам, українцям, дуже пощастило, адже тільки 7 відсотків материкових площ земної кулі придатні для ведення горіхівництва, а землі України – з помірним кліматом і вмістом гумусу — придатні для вирощування горіхів майже всі!

   Нині понад сто власників земельних ділянок з Черкащини та з інших областей України скористалися пропозиціями «Маїсу» і вже мають горіхові сади. Важливо, що держава підтримує тих господарників, які бажають займатися горіхівництвом і відшкодовує їм частину затрат при закладанні саду.

    Мине три-чотири роки і з маленьких саджанців піднімуться сильні, розлогі дерева. Вони додадуть краси землі, принесуть користь навколишньому середовищу, а своїм господарям — достаток. Це і є  кредо лідера агропромислового комплексу країни, ТОВ АПК «Маїс»,  працювати на благо держави і людей.