Плідні пошуки селекціонерів

DSC_0145

Віталій Хроменко:

Відділ селекції «Маїсу» у своїй роботі прагне нові гібриди створювати із меншою кількістю компонентів. Зменшення у гібриді кількості вихідних батьківських форм підвищує рівень гетерозису — життєздатності, урожайності, стійкості гібридного організму.

Щоб створити самозапилену лінію обох компонентів гібриду, потрібно затратити 7-8 років і більше. А потім ідуть  контрольне, попереднє, конкурсне і державне сортовипробування. Загалом на створення нового гібриду потрібно 11-12 років копіткої роботи.

Результативність наших пошуків добре підтверджує середньостиглий гібрид «Платинум». Він досить потужний за урожайністю — 130 і вище центнерів з гектара, посухостійкий. Він випередив загальновизнаний гібрид «Моніка» — за урожайністю в середньому на 10 центнерів, за вологовіддачею — на 3-5 відсотків і за цією ознакою наблизився до зарубіжних стандартів. Прискореної віддачі вологи під час дозрівання ми досягли і в інших гібридах, таких як «Оршанець», «Елідіум», «Твіст».

Зазначу, що за показниками урожайності, стійкості наші гібриди не поступаються гібридам зарубіжної селекції. Ми їх дещо навіть випереджаємо, бо вихідні батьківські компоненти створюються безпосередньо у наших кліматичних умовах, на наших ґрунтах. Сказане переконливо проявилось на прикладі гібриду «Здобуток». Він відрізняється ще й тим, що толерантніший до загущення, витримує густоту 80-90 тисяч рослин на гектарі, гібрид середньостиглий, прискорено віддає вологу під час дозрівання. А урожайність на випробувальній ділянці становила 133 центнери з гектара.

Виробникам потрібні гібриди всіх груп, бо кожен з них по-різному реагує на зовнішнє середовище, а воно стає аномальним і за рівнем опадів, і за температурним режимом.