Відродити силу українських чорноземів

chernozem_enlДефіцит балансу поживних речовин в грунтах завжди був характерним для землеробства України. Із землі виносилось урожаєм більше поживних речовин, ніж вносилось. Винятком став період із 1966 по 1990 рік, коли діяла державна програма підвищення родючості грунтів.

У цей період на кожен гектар ріллі вносилось 148 кг мінеральних добрив у діючій речовині. А по Україні 4.5 млн. тонн туків. Крім того, кожен гектар отримував в середньому 10 тонн гною. На Черкащині, для якої був характерний високий рівень інтенсивного, науково-обгрунтованого землеробства, ці показники були вищі.
В 2014 році, за даними Національної академії аграрних наук, добрив на 1 га ріллі було внесено лише 77 кг. Баланс поживних речовин був від’ємним і становив 52 кг в діючій речовині на кожен гектар ріллі.
Знижується вміст гумусу в грунті — основної органічної речовини, що насичена елементами живлення рослин. На відновлення його вмісту хоч би на 0.1 відсотка потрібні десятиліття. А відбувається це через відсутність сівозмін, внаслідок кількаразового зменшення площ багаторічних трав, надмірного посіву соняшнику, ріпаку, інших культур, які виснажують грунти. Практично нічого не робиться із захисту земель від водної та вітрової ерозії.
Науковці вважають, що для здійснення заходів із підвищення родючості грунтів необхідно щорічно витрачати, як мінімум, 4.5 — 5 млрд. гривень. Українські чорноземи виснажуються і їх силу треба терміново відновлювати.
Олександр Подолян,
ветеран праці, агроном