Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в “Маїсі”

Спочатку довідка:
Киргистан, передгір’я Гімалаїв, Тяньшаню, – регіон планети, звідкіля, за науковими джерелами, походить культура грецького горіху. У Київській Русі такі сади з’явилися після прийняття християнства. Тому і назва – горіхи грецькі. Достеменно відомо, що такий сад був у Видубицькому монастирі. По території нинішньої України їхні плоди розповсюджували монахи.

Горіх центр ПОСОЛ КИРГИЗІЇ
З такої цікавої інформації розпочалася зустріч Надзвичайного і Повноважного Посла Киргизької Республіки Улукбека Чіналієва з керівниками агропромислової компанії «Маїс» Сергієм Терещуком, Сергієм Осадчим, Олександром Самойленком. Гостей зацікавили набутки «Маїсу» у розвитку горіхівництва. Як зазначив Посол, познайомитись з інноваційними технологіями у цій галузі йому порекомендував Президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало. Він високо поцінував вклад керівника Сергія Терещука, фахівців щодо пошуку і навіть творення на своєму підприємстві всього циклу промислового горіхівництва з урахуванням світового досвіду. Інтерес сільгоспвиробників Киргистану до того, що роблять колеги в Україні має ґрунтовну мотивацію. Між Аграрною платформою Киргизької Республіки та Національною академією аграрних наук України діє угода про співпрацю. У рамках визначених напрямків діяльності проведено вже два спільних семінари. А нині на черзі третій, який відбудеться на початку грудня в Бішкеку. Його тема – розвиток садівництва.маточно-живцевий сад
– Для нас це надзвичайно актуально, зазначив Посол. Загалом плодові насадження у нашій країні займають до 700 тисяч гектарів. Особливо сприятливі умови для них на півдні. Але біда в тому, що ці площі деградують, низькі урожайність і якість плодів, немає нових технологій, підсадок, щоб реанімувати цю галузь. У лютому в державі плануємо провести фестиваль горіхівників.
Ось тому ми і прибули на Черкащину, до «Маїсу», де є вже цікавий досвід вирощування горіхових садів. Хочемо вивчити можливості співпраці і запропонувати Уряду Киргизької Республіки відповідну програму відродження горіхово – плодових садів на півдні нашої країни.
Керівники «Маїсу» щиро поділились своїми надбаннями. Нині площі горіхових насаджень в компанії займають 72 гектари. Досягнення Франції, Болгарії, Молдови у цій галузі визначили напрямки спеціалізації «Маїсу» у спільному підприємстві, дозволили адаптувати кращі сорти і внести їх до Державного реєстру. У ньому шість французьких та сім молдавських сортів. За основу взяли французький сорт «Франкет», який визнано еталоном грецького горіха в світі. Цей плід має великий попит. «Маїс» спроможний забезпечити не тільки власні потреби, а й виконати замовлення на однорічні та дворічні саджанці іншим зацікавленим організаціям. Також «Маїс» вирощує на реалізацію саджанці горіхів буковинської селекції. На сьогодні це єдине підприємство, яке може виробляти саджанці всіх сортів грецького горіха для промислового горіхівництва. Окрім плодів горіхові ядра використовують для виготовлення олії. Цінна і горіхова деревина для виробництва меблів.
З великим зацікавленням Посол і супроводжуючі його фахівці оглянули промисловий і маточний сади, посадки горіхів на деревину, сад фундуку. Отож, є підстави вважати, що і агропромислова компанія «Маїс» стане одним із містків, що єднатиме два дружні народи. Саджанець