Ефективні методи запобігання розвитку сажкових захворювань
Із усіх хвороб кукурудзи найбільш поширені в світі — пухирчаста та летюча сажки. Недобір урожаю зерна за надмірного розвитку сажкових хвороб може становити 25 — 50 відсотків, призводячи до значних економічних втрат. В останні роки в Україні спостерігається збільшення частоти ураження сажкою кукурудзяних посівів. Тому для аграріїв дедалі більш гостро постає питання захисту майбутнього врожаю.
Дотримання культури землеробства
Сівозміна
Ризик виникнення сажки зростає, якщо з року в рік висівають монокультуру. Відтак, для оздоровлення заражених полів необхідно дотримуватись сівозміни. Але життєздатність спор може зберігатися до 10 років. Тому поряд із сівозміною варто застосовувати й інші засоби захисту кукурудзи.
Ранній посів
При цьому потрібно враховувати, що нижчі температури під час критичних фаз розвитку збільшують ризик зараження рослин.
Очищення агротехнічного обладнання
Сприяє зменшенню ризику перенесення спор від зараженого поля.
Догляд за посівами
Важливо уникати травмування коренів, стебел та листків під час міжрядного обробітку рослин. Також обов’язково застосовувати додаткове протруювання насіння інсектицидною групою для захисту від шкідників, які пошкоджують рослини і сприяють розмноженню сажкових хвороб.
Вибір гібридів, стійких до сажкових хвороб
Генетична резистентність гібриду є альтернативним методом контролю захворювання.
Це найбільш надійний та довгодіючий метод попередження втрат, викликаних хворобами. Однак, генетична стійкість розкривається лише за оптимальних умов розвитку рослин. Стресові фактори значно зменшують генетично закладений потенціал толерантності, тому потрібен додатковий захист.
Хімічний захист насіння
Протруювання насіння є основним і найефективнішим методом контролю сажкових захворювань.
Підвищення врожайності – результат потужного захисту рослин, що сприяє максимальному розвитку їх кореневої системи, проростання, укорінення та наземному розвитку. Сучасні ефективні методи дозволяють захистити паростки в найбільш критичні початкові фази росту. Тому обирати потрібно якісно протруєне насіння.