Як виростити високий врожай?

Підсумки роботи сільгоспвиробників за минулий рік задовільнили не всіх.

Добре відомо, що минулий рік був надто складним, високі температури повітря і ґрунту, обмежена кількість опадів у літній період негативно впливали на ріст і розвиток рослин практично в усіх областях різних кліматичних зон, особливо степової, що в кінцевому результаті суттєво позначилися на рівні врожайності сільськогосподарських культур.

Однак, незважаючи на різкі зміни погодних умов, за рахунок дотримання комплексу агротехнічних прийомів, спрямованих на енергозбереження і вологозаощадження, та впровадження досягнень науки з врахуванням виробничого досвіду деякі господарства одержали високі врожаї зернових культур, добились росту валових зборів, в тому числі за рахунок кукурудзи.

З кожним днем ми глибше входимо у весняно-польові роботи. Від своєчасного проведення весняної компанії буде залежати доля майбутнього врожаю.

Озимій пшениці більше уваги

Незважаючи на те, що озимі в цілому по Україні мають задовільний стан, в кожному господарстві необхідно вести спостереження за посівами до початку відновлення рослинами весняної вегетації.

Озима пшениця після деяких попередників буде відчувати дефіцит азоту. Компенсувати дефіцит азоту можливо за рахунок підживлення посівів навесні помірними дозами азотних добрив (30-45 кг/га д.р.). Не слід нехтувати і позакореневими підживленнями, від яких великою мірою залежить якість зерна. Найкраще їх проводити в період виходу рослин у трубку – колосіння (30-35 кг/га д.р. азоту). За даними науковців, цей прийом підвищує кількість білка в зерні на 0,7-1,12 %, а клейковини – на 2,0-4,5 %.

Елементи технології вирощування кукурудзи

Важливу роль у збільшенні виробництва зерна відіграє високоврожайна культура універсального використання – кукурудза. Останніми роками за рахунок впровадження енергозберігаючих технологій, високопродуктивних гібридів, сучасних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб і бур’янів господарства отримують високі врожаї цієї важливої культури.

Щоб розширити потенційні можливості кукурудзи необхідно якомога ретельніше дотримуватися комплексу агротехнічних заходів, зокрема, висівати культуру по кращих попередниках, враховувати сортові особливості її гібриду (густоту стояння рослин, строки сівби, глибину загортання насіння), вносити в оптимальних дозах і співвідношеннях мінеральні добрива. Важливе значення для отримання стабільно високих урожаїв зерна кукурудзи має вибір гібридів, добре адаптованих до конкретних умов вирощування.

Весь технологічний комплекс вирощування кукурудзи повинен базуватись на принципах енергозбереження, вологозаощадження і грунтозахисту. При мінімальній системі обробітку ґрунту під кукурудзу треба зменшити кількість технологічних операцій – передпосівний обробіток ґрунту в період догляду за посівами поєднувати з хімічними засобами контролювання бур’янів у посівах.

До структури гібридного складу мають входити ранньостиглі групи і становити 10-15 % від загальної площі посівів кукурудзи, середньоранні – 30-35 %, середньостиглі – 50 % і середньопізні 10-15 %. Таке співвідношення гібридів є орієнтовним і може змінюватись залежно від спеціалізації господарств, їх маркетингового напрямку і економічної доцільності. До послуг агровиробників нині є широкий набір насіння гібридів різних біологічних груп.

Селекціонери і технологи компанії ТОВ «АПК Маїс» м. Черкаси рекомендують гібриди ДН ГАРАНТ, НОВИЙ, МОНІКА 350 МВ, ДН БЕРЕКА – стабільні по врожайності в екстремальних умовах. За сприятливих умов вони здатні забезпечити урожай в 12 і більше тонн з гектара, а за екстремальних – різко не просідають і дають гарантованих 7-8 т/га. Останнім часом саме такі стабільні гібриди відіграють все більшу роль, тоді як раніше всі прагнули висівати лише рекордсменів.

Названі гібриди характеризуються швидким стартовим ростом рослин, добре реагують на покращення умов розвитку – внесення мінеральних добрив. Відрізняються високою стійкістю до вилягання (9 балів), що зумовлює можливість більш пізнього збирання без втрат урожаю. Відзначаються високою стійкістю до ураження найбільш шкодочинними хворобами – пухирчаста, летюча сажка, фузаріозні гнилі та пошкодження кукурудзяним метеликом.

Незважаючи на ФАО 390, добре зарекомендував себе високоврожайний універсальний гібрид ДН Берека, який на момент збирання має вологість 16-17 %.

ДН Аншлаг (ФАО 420) вирізняється досить високою посухо- і жаростійкістю (9 балів). Формує високий врожай силосної маси (60,0 т/га) з підвищеним вмістом сухої речовини та протеїну, що дозволяє отримувати високоякісний силос. Це добрі надої молока і привіси.

А тепер зупинимося на фактах, а вони річ переконлива.

Кількість партнерів компанії «Маїс» щороку збільшується. Серед великих замовників на Кіровоградщині – компанія ТОВ «УкрАгроКом» з Олександрійського району, ТОВ «Згода» з Добровеличківського району, ТОВ «Рассвєт Агро», що в Кіровоградському районі, ТОВ ім. Фрунзе та ФГ «Омельяненко» Новоукраїнського району та багато інших. Отриманий урожай справдив сподівання, тому довіра і співпраця розширюються.DSC_1566

В партнерів є бажання підвищувати врожайність, але не любою ціною. Як здешевити виробництво, одночасно підвищивши прибутковість бізнесу? Один із варіантів – вирощувати гібриди «Маїсу», які адаптовані до кліматичних умов та добре реагують на оптимально-мінімальне живлення. Результатами співпраці партнери задоволені, адже гібриди «Новий», «Моніка», «Гарант» нинішнього посушливого літа дали в середньому по 80-90 ц/га в сухому зерні. Багато гібридів інших компаній з великою різницею в ціні таких результатів не показали.

Ми не просто продаємо насіння, а зацікавлені в тому, щоб наш партнер зібрав максимальний урожай на своїх полях. На базі нашого підприємства працює відділ селекції, який щороку продукує нові гібриди. Кожен з гібридів проходить ретельну перевірку на ті чи інші якості і тільки після цього поступає в масове виробництво. Тому ми беремо на себе право рекомендувати ті чи інші гібриди. Звичайно, все вирішує сам господарник, та майже завжди до кваліфікованих порад наших спеціалістів дослухаються і залишаються задоволеними. Наші відносини з господарством не завершуються продажем насіння, а лише починаються, адже ми завжди присутні на полях партнерів. У Кіровоградській області є майже 130 постійних партнерів «Маїсу», що сукупно висівають 87 тис. га кукурудзи та ми зацікавлені і надалі збільшувати присутність у регіоні. «Нам є що запропонувати, вибір – за вами!».

 Заступник ген. директора ТОВ «АПК Маїс»

                    С.В. Пасєка