Глобальне потепління – привід для хвилювань с/г виробників?
В той час як 2017 увійшов в історію як найбільш посушливий і теплий рік, призвівши до значної втрати врожаю та високих цін на продукцію, сезон 2018 радував помірною вологою, що сприяла отриманню рекордної врожайності. Однак, така непередбачуваність погодніх умов є результатом глобальної зміни клімату та потепління. Передбачається, що з поглибленням даної проблеми коливання температур, непередбачуваність погоди, значні посухи чи надмірні опади будуть траплятися дедалі частіше. Це ускладнює ведення с/г, планування посівів та отримання гарних результатів. Економічні моделі прогнозують спад світового с/г виробництва на 6% до 2080 в наслідок такої зміни клімату.
А як же почуватиметься королева полів?
Кукурудза є найбільш чутливою до високих температур та нестачі вологи. Кукурудза потребує до 6 місяців, щоб пройти всі фази вегетаційного та статевого розвитку. В цей час ґрунт та посіви піддаються впливу мінливої погоди, екстремальних температурних режимів, надмірних посух чи надлишкової вологи, поставивши с/г виробника перед необхідністю вибору, які застосувати технології перед початком та під час сезону вирощування, щоб бути готовим до таких труднощів.
Розвиток кукурудзи залежить від температури повітря. Ефективними температурами, коли відбувається активна вегетація та є можливою репродукція, вважається проміжок від +10 С до +30 С.
Велика кількість опадів на початкових стадіях росту підвищують ризик підтоплення полів, а також ерозії ґрунтів в той час, як рослина ще не укорінилась. Це пагубно вплине на молоді паростки кукурудзи: вся рослина може опинитись під водою або коренева система занадто довго буде в анаеробному стані.
Особливо важливим є вплив зміни температурних режимів у періоди вегетації та наливу зерна. Високі показники стовпчика термометра влітку додадуть стресу у вегетаційний період розвитку.
Формування зерна триває приблизно 2 місяці – від викидання волоті до фізичної стиглості. Останній місяць є критичним для накопичення сухої речовини. Температурний чи вологий стрес у цей період позначиться зменшенням врожайності.
Дедалі частішим явищем є нестача вологи у період викидання волоті, коли рослина потребує її найбільше. Це призводить до зменшення кількості зернин у качані в майбутньому. В середньому, до появи волоті в качані закладається від 700 до 1000 потенційних зернин, однак на період збирання їх кількість скорочується до 450 – 550 зернин. Це є наслідком несприятливих умов вирощування.
Здатність рослини до запилення також опиняється під загрозою в умовах стресу, що призводить до зниження врожайності.
Достатня волога необхідна і під час наливу зерна. Кліматичний стрес може спричинити слабке накопичення крохмалю і, відповідно, зменшення маси зерна.
Різкі перепади денних та нічних температур також мають негативний вплив і не сприяють нормальному розвитку рослин.
То ж чи варто нам хвилюватись з приводу глобальної зміни клімату?