Рентабельність за будь-ких умов
ФГ «Бутенко», що в Чернігівській області, має цікаву історію. У 1992 році господарство створив Олексій Іванович Бутенко. Починав з 25 га ріллі, тепер має в обробітку понад 2 тис. га. Разом з батьком працюють три сини, керуючи різними підрозділами ФГ «Бутенко». Утім, господарство працює як один механізм, спеціалізуючись на рослинництві та молочному скотарстві, утримуючи близько 1 тис. голів ВРХ, з яких 380 фуражних корів.
Рослинництвом опікується старший із братів Роман Бутенко, який обіймає посаду головного агронома у ФГ «Бутенко». З ним і піде розмова.
Яким культурам в господарстві віддаєте перевагу?
– Ми вирощуємо кукурудзу, соняшник, бобові, озиму та яру пшениці, ярий ячмінь, ріпак, – розповідає Роман Олексійович. – Пробуємо вводити в сівозміну нішеві культури. Тобто пробуємо все нове, багато проводимо дослідів, семінарів, конференцій. Щороку закладаємо кукурудзяний демополігон, де найбільшою була лінійка гібридів селекції компанії «Маїс». Ваші гібриди показали себе достойно – вродили понад 10 т/га
Універсальний стійкий солдатик
Обираючи гібриди для товарних посівів, Роман Бутенко орієнтується насамперед на врожайність та збиральну вологість. Ніколи не висіває один гібрид – мінімум 3 – 4. Цього року в господарстві перевагу віддали 5 гібридам провідних селекційних компаній, один з них – гібрид Новий (ФАО 330), який висіяли на площі 124 га.
– Мені подобається цей гібрид, хоч він, як для нас, має зависоке ФАО 330, – говорить Роман Бутенко. – Річ у тім, що в нас є певні особливості у вирощуванні кукурудзи. Коли погодні умови складні, доводиться кукурудзу збирати пізніше. Наприклад, минулого року ми закінчили збирання аж на початку лютого. Так от, у перестої не кожен гібрид витримує – щоб стебло залишилося стояти, щоб качан залишився висіти і щоб якість зерна не погіршилася. А от Новий ці умови витримує. Та й потенціал урожайності у нього значний: наприклад, в попередні роки на деяких ділянках в сухому зерні отримали 12 т/га, а в середньому – понад 10 т/га. До речі, і на силос у господарстві вирощують Новий.
– Які характеристики гібриду НОВИЙ для вас є особливо цінними?
– Цей гібрид цікавий своєю універсальністю – його можна вирощувати як на силос, так і на зерно, причому не виділяючи окремі поля: зазвичай планую його на силосне збирання, але якщо силосу потрібно менше, то решту спокійно залишаю на зерно. Щоправда, цього року все пішло на силос.
Підживлюємо кукурудзу в залежності від типу ґрунту – а господарство працює і на піщаних ґрунтах, і на чорноземах опідзолених. Віддаємо перевагу мінеральним добривам, що містять NPK. По листу підживлюємо цинком.
– Загалом наші досліди показують, що в умовах більш ощадливої технології, транснаціональні гібриди показують себе гірше, на відміну від вітчизняних, – підсумовує Роман Бутенко. – Тому я люблю Новий (ФАО 330) за добру вологовіддачу, урожайність, універсальність, адаптивність, стійкість до хвороб, здатність до перестою. Відтак у нашій сівозміні він залишиться надовго.